Stressful_situation_patient_urgent_healthcare_Tork_original.jpg

Pasaulinė rankų higienos diena – gegužės 5-oji

Ši diena mums primena, kad rankų higiena svarbi ir šiandien, ir kiekvieną dieną.

Tai ypač aktualu sveikatos priežiūros įstaigose, kur gera rankų higiena gali sumažinti pacientų infekcijų ir sepsio riziką.
 
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Privačioji pacientų saugos organizacija paskelbė šių metų Pasaulinės rankų higienos dienos temą – „Tai jūsų rankose – išvengti sepsio sveikatos priežiūros įstaigose“.
 
Pasaulinei rankų higienos dienai parengėme lengvai įsimenamą kvietimą veikti 3 žingsnių forma, skirtą padėti sveikatos priežiūros specialistams mažinti pacientų infekcijų ir sepsio riziką.
 
Galvokite apie higieną. Vykdykite prevenciją. Rūpinkitės pacientais. Arba trumpai: Galvokite. Veikite. Rūpinkitės.
 
 Seselė_laikanti_paciento_rankas_Tork.jpg

Sepsio prevencija

Kartais neteisingai vadinamas kraujo užkrėtimu, sepsis yra gyvybei pavojinga organų disfunkcija, atsirandanti dėl sutrikusio organizmo atsako į infekciją.1  Kitaip sakant, sepsis yra ankstesnės infekcijos komplikacija.
 
Sepsis visame pasaulyje kasmet nusineša apie šešis milijonus gyvybių – tai dažniausia mirties nuo infekcijos priežastis, dažnesnė nei širdies smūgis. Faktiškai sepsis prisideda prie trečdalio ligoninėse ištinkančių mirčių.2,3,4
     
Todėl siekiant išvengti sepsio ir liūdnų jo pasekmių, svarbiausia yra prevencija. Saugodami pacientus nuo sepsio, galite remtis šiais keturiais principais:
 
Prevencinė priežiūra
Sepsis yra kūno atsakas į infekciją, todėl pirmiausia reikia rūpintis, kad pacientui neišsivystytų jokia infekcija. Tai pasiekti gali padėti gera prevencinė priežiūra – paciento odos būklės stebėjimas, pėdų priežiūra, įtampą šalinantis čiužinys ir skiepai.
 
Infekcijų gydymas
Jei infekcija visgi išsivysto, ją reikia įdėmiai stebėti ir suvaldyti. Pasitikrinkite, ar žinote ir laikotės vietinių antimikrobinės apsaugos rekomendacijų ir rūpinkitės, kad paciento būklė netaptų kritinė.
 
Rankų higiena
Siekiant užkirsti kelią kryžminiam mikroorganizmų perdavimui pacientams per sveikatos priežiūros specialistus, labai svarbi yra rankų higiena. Laikydamiesi PSO nurodytų 5 rankų higienos momentų [hipersaitas], galite reikiamu metu užtikrinti gerą higieną.
 
Žaizdų priežiūra
Siekiant išvengti sepsio taip pat labai svarbu tinkamai prižiūrėti žaizdas [įkelti vietinės BSN svetainės hipersaitą], nes per bet kokį odos pažeidimą į organizmą gali patekti bakterijų ir sukelti uždegimą. Reikia nuolat stebėti, ar žaizdos neturi infekcijų požymių ir keičiant tvarsčius kruopščiai jas valyti. 
 
Drėkinamoji_rankų_sveikatos_priežiūra_Tork.jpg

Galvokite. Veikite. Rūpinkitės.

„Galvokite. Veikite. Rūpinkitės.“ tai greitų kasdienių higienos veiksmų sąrašas, skirtas padėti išvengti sepsio sveikatos priežiūros įstaigose. Jo paskirtis – padėti įgyvendinti nuoseklias ir griežtas higienos priemones, kurios jūsų prižiūrimus pacientus gali apsaugoti nuo infekcijų ir sepsio.
 
Galvokite: Prieš pradėdami kasdienes procedūras, stabtelėkite ir prisiminkite prevencinės higienos rekomendacijas, pavyzdžiui, PSO nurodytus 5 rankų higienos momentus [hipersaitas] ir pooperacinės žaizdų priežiūros arba jūsų įstaigos antimikrobinės saugos taisykles.
 
Veikite: Imkitės reikalingų priemonių užtikrinti higieną, mažinančią infekcijų ir sepsio riziką, pavyzdžiui – dezinfekuokite rankas prieš paciento priežiūrą ir po jos, kruopščiai stebėkite, ar paciento žaizdoje neatsirado infekcijos, patikrinkite jo skiepų istoriją.
 
Rūpinkitės: Po atitinkamos intervencijos toliau prižiūrėkite pacientą saugioje aplinkoje.
Skleiskite informaciją pasitelkdami mūsų grafinę informacinę medžiagą.
Atsisiųskite „Galvokite. Veikite. Rūpinkitės.“ plakatą
Rankų higiena sepsio prevencijai
Nuorodos:

1 iš 10

pacientų visame pasaulyje bus užkrėstas mažiausiai viena su sveikatos priežiūra susijusia infekcija*

Nuo 5 iki 13 proc.

sepsio atvejų padaugėjo išsivysčiusiose šalyse per pastarąjį dešimtmetį**